Adres

Oruçreis Mah. Tekstilkent Cad. Tekstilkent G2 10 ADA 1094 Esenler / İstanbul

Telefon/Faks

0539 780 40 97
0212 000 00 00

Davlumbaz Söndürme Sistemleri

Davlumbaz Söndürme Sistemleri

DAVLUMBAZ SÖNDÜRME SİSTEMLERİ

 

Sıvı Kimyasal Söndürücü

 

Mekanik Kontrol Paneli

 

Silindir Haznesi

 

Basınçlandırma Ünitesi

 

Nozullar

 

Manuel Boşaltma Kolu

 

Algılama Ünitesi

 

 

 

 

 

Sıvı Kimyasal Söndürücü

 

Davlumbaz söndürme sistemlerinde, söndürücü olarak özel bileşimli sıvı kimyasal olan Ansulex kullanılmaktadır. Sıvı kimyasal, silindir haznesi içerisinde bulunmaktadır. Borulama sistemi vasıtası ile ortama baoşalması için itici bir gaz tarafından tahrik edilmesi gerekmektedir. Davlumbaz içi, mutfak cihazları ve baca çıkışlarına püskürtülerek tam bir koruma sağlanmaktadır. 1.5 galon ve 3 galonluk kaplar içerisinde ithal edilmektedir.

 

 

 

 

Mekanik Kontrol Paneli

 

Sistemin merkezidir. Kontrol paneli içesinde, silindir haznesi içerisinde sıvı söndürücü, basınçlandırma ünitesi, tahrik elemanları ve dedeksiyon mekanik bağlantılarının yapıldığı boşaltma ünitesi mevcuttur.

 

 

 

 

Silindir Haznesi

 

Sıvı kimyasalın depolandığı çelik kaptır. Sıvı kimyasalın itilmesi için, basınçlandırma ünitesi ile arasında pnömatik bir baplantı elemanı vardır. 1.5 galon ve 3 galonluk iki tipi mevcuttur.

 

 

 

 

Basınçlandırma Ünitesi

 

Sıvı kimyasalın, silindir haznesi içerisinden borulama sistemi vasıtası ile ortama baoşalması için tahriki sağlayan ve içerinde çeşitli gazlar olan basınçlı çelik kaptır. Sistem kapasitesine göre tipi ve içerdiği gaz değişmektedir. Genellikle itici gaz olarak CO2 ve N2 kullanılmaktadır.

 

 

 

 

Nozullar

 

 

Sıvı kimyasalın söndürme yapılan ortama boşalması ve gerekli açı ve yoğunlukta deşarj olması için kullanılan özel imalat çelik malzemedir. Nozulların çeşitleri şöyledir: 1/2N, 1N, 3N, 1W, 2W, 230, 245, 260, 290. Her nozulun kullanım alanları farklıdır. Baca, davlumbaz içi, fritöz, ocak, fırın, kızarma makinesi, kuzine ... Hepsi ayrı tip nozullar vasıtası ile korunmaktadır

 

 

 

 

 

Manuel Boşaltma Kolu

 

 

Sistemin el ile boşaltılması amacı ile kullanılmaktadır. Mekanik kontrol paneline çelik tel vasıtası ile bağlıdır.

 

 

 

 

 

Algılama Ünitesi

 

 

Yangın algılama ünitesi olarak; mekanik, ergir lehim dedektörler kullanılmaktadır. Dedektörler gergin bir çelik tel vasıtası ile mekanik kontrol paneli algılama hattına bağlıdır. Bulundukları mahal belli bir sıcaklığa çıktığı anda, lehim ergir ve tel boşalır. Telin gerginliğinin gitmesi sonucu boşaltma tahrik ünitesi devreye girer.